Stolicą Dolnego Śląska jest liczący ponad tysiąc lat Wrocław. Miasto zaliczane jest do grona najpiękniejszych i bardzo atrakcyjnych dla turystów miast Polski. Co warto zwiedzić we Wrocławiu?

Ostrów Tumski

Około X wieku Ostrów Tumski był jedną z wysp, na których powstał drewniany dwór, który w następnych stuleciach rozrósł się do ważnego miasta. Pod względem rangi Ostrów Tumski stał na pierwszym miejscu, stąd też najbardziej cenne zabytkowe budowle można podziwiać spacerując uliczkami Ostrowa Tumskiego. Na wyspę prowadzi słynny Most Tumski zbudowany w celu połączenia Ostrowa i wyspy Piasek. Najcenniejszym zabytkiem Wrocławia jest wzniesiona na Ostrowie Tumski gotycka świątynia pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Świątynię przez wieki rozbudowywano, w chwili obecnej otacza ją wieniec kaplic. Wnętrze jednej z nich – kaplicy świętej Elżbiety – ma wystrój barokowy. Kaplica ta jest jedną z najpiękniejszych tego typu budowli na terenie Polski.

Rynek i Stary Ratusz

To kolejne miejsce, którego nie można pominąć we Wrocławiu. Rynek powstał w okresie średniowiecza. Otoczony jest pięknymi kamieniczkami w różnych stylach architektonicznych. Są wśród nich zarówno kamienice zbudowane w stylu gotyckim (słynne Jaś i Małgosia), renesansowe, barokowe i klasycystyczne.

Parki we Wrocławiu

Po trudach podziwiania zabytków miasta z pewnością warto odpocząć spacerując alejkami Parku Szczytnickiego. Jest to największy i najwcześniej założony park we Wrocławiu. W parku można podziwiać nie tylko krajowe gatunki krzewów i drzew, ale także gatunki sprowadzone z dalekich zakątków świata. Mnóstwo turystów przyciąga Ogród Japoński, który znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego. Ogród Japoński został założony z okazji odbywającej się we Wrocławiu w roku 1913 Wystawy Światowej. Ogród jest otwarty od 1 kwietnia do 31 października w godzinach od 9.00 do 19.00. Bilety: normalny 4 złote, ulgowy 2 złote. Na skraju Parku Szczytnickiego, tuż obok Hali Stulecia znajduje się największa w Polsce fontanna multimedialna.