Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych to czas odwiedzania grobów zmarłych z kręgu rodziny i znajomych. We Wrocławiu znajduje się wiele różnej wielkości nekropolii. Największą z nich jest Cmentarz Osobowicki. Miejsce to liczy sobie już niemal półtora wieku historii.

Cmentarz Osobowicki powstał w roku 1867 roku, kiedy to założono w tym miejscu cmentarz komunalny. W miarę upływu lat nekropolię sukcesywnie rozbudowywano, dziś odznacza się największą powierzchnią wśród wrocławskich miejsc grzebania zmarłych. Miejsce to funkcjonuje cały czas, będąc miejscem pochówku mieszkańców Wrocławia.

Mimo długoletniej historii cmentarza, grobów sprzed roku 1945 zachowało się jedynie kilkadziesiąt. Najstarszym z nich jest grób pochodzący z 1879 roku, jest to miejsce pochówku znanego ówcześnie szachisty Adolfa Anderssena. Podziwiać można również grób kobiecy z 1895 roku. Spacer w poszukiwaniu ciekawych miejsc nekropolii może być prawdziwą wyprawą.

Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym, jakim może pochwalić się Cmentarz Osobowicki, jest kaplica cmentarna, zaprojektowana przez słynnego niemieckiego architekta Maksa Berga, twórcę konstrukcji słynnej Hali Stulecia. Jest to wspaniały przykład sztuki całościowej, czyli nurtu architektonicznego, wedle którego łączono elementy architektoniczne z malarstwem i rzeźbą. Kaplica pełni swoje funkcje do dziś, będąc miejscem odbywania się mszy żałobnych i świeckich ceremonii pogrzebowych. Wewnątrz znajduje się również kostnica, służąca do przechowywania zwłok przeznaczonych do pochówku.

Cmentarz Osobowicki to rozległy teren, przecinany wieloma alejkami. Niektóre z nich są miejscem pochówku zasłużonych dla miasta ludzi. Obok siebie są tutaj pochowani pionierzy Wrocławia, żołnierze KBW i Ludowego Wojska Polskiego, wysocy funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej, a także symboliczne groby pomordowanych więźniów politycznych ze stalinowskich lat PRL. Dziś upamiętniają je pomniki, podobnie jak symboliczny krzyż katyński, umieszczony na cmentarzu.

Na cmentarzu pochowani są również okazałe kaplice Romów z rodziny Łakatoszów. Jedno z pól cmentarnych jest oddane na pochówki osób religii muzułmańskiej, ich nagrobki oznaczone są półksiężycem.

Podczas trwania listopadowego święta osoby spoza Wrocławia szukające noclegu powinny sprawdzić ofertę proponowaną przez apartamenty wrocławskie, ulokowane w samym centrum stolicy Dolnego Śląska.