AFF – jak to często amerykanie lubią skracać różne nazwy, i później wymawiać je w specyficzny sposób, jest to festiwal kina amerykańskiego, który zagości we Wrocławiu po raz siódmy

W związku z tym, że Wrocław w tym roku jest Europejską Stolicą Kultury (I Si Kej), festiwal ten postanowiono zrobić częściowo w podobnym formacie, a mianowicie pokazane zostaną niektóre filmy, które w jakiś sposób łączą oba kontynenty. Takim powiązaniem będzie twórczość europejskich reżyserów za oceanem.

Zazwyczaj scenariusz każdej edycji jest podobny, podzielony na 2 części: filmy fabularne i filmy dokumentalne. Na początku widz może zobaczyć kilka premier amerykańskiej kinematografii, później kino współczesne, dokument, coś eksperymentalnego, odkrycia festiwali filmowych, retrospektywy reżyserów o których mało się słyszy na dużą skalę i na końcu jakieś bonusy, np. seriale czy arcydzieła kina amerykańskiego jakiegoś odcinku czasowego itp.

W tym roku otwiera galę amerykański buntownik Jim Jarmush („Paterson”) z filmem, który zaszumiał w Cannes, a zamykać festiwal będzie dzieło Toma Froda – „Zwierzęta nocy”, laureat festiwalu w Wenecji.

Poza tymi filmami, przez 5 dni będzie można obejrzeć ponad 100 różnogatunkowych ekranizacji.

Z racji tego, że jest to festiwal, to oczywiście ma on jakąś strukturę konkursową, dlatego w poszczególnych kategoriach filmowych będą wyłonieni zwycięscy po przez głosowanie publiczności. Nagrody pieniężne, może nie szalone, ale na kolejny „dokument” na pewno wystarczy.

Oprócz filmów na festiwalu odbędzie się Masterclass od producenta filmowego Fredericka Mullera i dokumentalisty Percy Adlona, debata „Co Jest Grane”: Jak zrobić karierę w Ameryce i będzie można porozmawiać i kinie z Agnés Vardą.

Warto więc odwiedzić to wydarzenie. Będzie to szansa zobaczyć kino amerykańskie trochę z innej perspektywy, hitowych blokbasterów tu nie znajdziecie, ale zobaczycie, że kino bez efektów specjalnych też jest warte uwagi.

Za względu na to, że impreza jest kilkudniowa, to apartamenty wrocławskie chętnie uprzyjemnią wizytę gościom spoza miasta wygodnymi noclegami.