Wrocław to miasto z wieloma niezwykłymi atrakcjami turystycznymi. Najczęściej odwiedzający na swojej liście mają Rynek, katedrę na Ostrowie Tumskim, Zoo czy Halę Stulecia. Jednak Wrocław ma znacznie więcej propozycji, także takich, o których zwykle nie poczytamy w przewodnikach. Co warto zobaczyć?

 

  1. Schron pod Placem Solnym

Plac Solny przylegający do Rynku to malowniczy zakątek. Pod jego brukiem znajduje się schron, który ma aż 870 metrów kwadratowych i może pomieścić 300 osób.

 

  1. Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

Możemy zobaczyć tu bron wojskową, która używana była już w czasach Władysława Jagiełły.

 

  1. Wieża Ratusza Miejskiego

Ratusz miejski na rynku jest zabytkową, efektowną budowlą. Nie każdy jednak wie, co znajduje się w jego wieży. Jest ona pilnie strzeżona przez konserwatora, ponieważ znajdują się tam delikatne mechanizmy zegarowe.

 

  1. Skarbiec Narodowego Banku Polskiego

W podziemiach budynku NBP przy ul. Ofiar Oświęcimskich 41/43 znajduje się skarbiec. Możemy zobaczyć go tylko jeden raz w roku, w trakcie drzwi otwartych.

 

  1. Dworzec PKP

Od renowacji zachwyca swoim wyglądem. Na dworcu znajdują się schron, a także przepiękne klatki schodowe i inne odnowione pomieszczenia. Warto sprawdzać terminy wycieczek organizowanych po tych mało znanych zakamarkach dworca PKP.

 

  1. Dźwig dreptakowy w Ossolineum

W Ossolineum możemy nie tylko zobaczyć wyjątkowe rękopisy sprzed lat, ale też niesamowite wynalazki. Jednym z nich jest dźwig dreptakowy, który znajduje się nad wewnętrznym dziedzińcem, gdzie znajduje się jego hak. Dźwig służył do podnoszenia towarów z dziedzińca i wciąż może być używany.

 

  1. Mauzoleum Piastów

Znajduje się w klasztorze sióstr urszulanek, przy placu Nankiera. W nim możemy odwiedzić Mauzoleum Piastów, gdzie zobaczyć można między innymi płyty nagrobne Henryka II Białego czy Henryka IV Dobrego. W centralnym miejscu umieszczony został nagrobek Henryka VI, ale nie ma w nim szczątków władcy.

 

  1. Wieża ciśnień Na Grobli

Licząca sobie 40 metrów wysokości budowlana położona przy ulicy Na Grobli kiedyś pomagała w dostarczaniu mieszkańcom wody. Dzisiaj to prawdziwa perełka architektoniczna.