Teatr Polski we Wrocławiu jest jednym z najlepszych polskich scen. Sztuki wystawiane przez jego aktorów cieszą się uznaniem nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. W tym roku Teatr Polski we Wrocławiu będzie obchodził okrągłą, siedemdziesiątą rocznicę swego powstania. Co będzie można zobaczyć podczas tego sezonu teatralnego?

Krzysztof Mieszkowski, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu, zapowiada godne uczczenie rocznicy istnienia tej wrocławskiej sceny teatralnej. Na ten sezon przewidziane jest sześć premier, każda z nich potencjalnie może stać się wielkim wydarzeniem kulturalnym, które odbije się szerokim echem w polskiej kulturze. Dobór repertuaru nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. Sezon jubileuszowy odbędzie się pod hasłem „Wyzwolenie”, co oznacza, że w spisie zaplanowanych premier będzie również miejsce na obejrzenie jednej z najsłynniejszych polskich sztuk teatralnych, czyli właśnie „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego. Ta premiera odbędzie się 6 stycznia 2016, w rocznicę pierwszej premiery w powojennym Wrocławiu, która miała miejsce 6 stycznia 1946 roku, kiedy to odegrano „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry w reżyserii Teofila Trzcińskiego.

Poza „Wyzwoleniem” Teatr Polski we Wrocławiu przygotował również i inne przedstawienia, każde z ogromnym potencjałem. Pierwszą z zaplanowanych premier ma być „Media Medea” w reżyserii Marcina Libera. Bardzo interesująco się zapowiada inscenizacja „Baśni braci Grimm” według scenariusza Anki Herbut i w reżyserii Łukasza Twarkowskiego. Przewidziana jest też inscenizacja „Pianistki” Elfriede Jelinek, reżyserowana przez Ewelinę Marciniak.

Najgłośniejszym wydarzeniem ostatnich lat były wrocławskie inscenizacje kolejnych części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Obsypane nagrodami realizacje Krystiana Lupy niewątpliwie wzniosły współczesny teatr na inny poziom. Od 19 lutego 2016 roku będzie można zobaczyć całość, która łącznie potrwa 14 godzin. To z całą pewnością będzie wielkie wydarzenie.

To jedynie niektóre atrakcje, będzie ich z całą pewnością więcej. Z całą pewnością zatem Teatr Polski we Wrocławiu to miejsce, które należy odwiedzić w ciągu najbliższych miesięcy. Nocleg dla osób spoza stolicy Dolnego Śląska oferują apartamenty wrocławskie, położone w samym centrum miasta, niedaleko scen wrocławskiego Teatru Polskiego.