Dolny Śląsk to nie tylko region z licznymi wspaniałymi zamkami. To także region, w którym poszukiwano samorodków złota, region z niezwykłymi, tajemniczymi legendami.

Szukamy złota w Złotoryi

Pierwsi poszukiwacze złota docierali tutaj już w czasie średniowiecza. Do dzisiaj wśród piasków na dnie Kaczawy można dostrzec mieniące się złote drobinki. Każdego roku w mieście organizowane są otwarte mistrzostwa świata w płukaniu tego cennego kruszcu. Najcenniejsze okazy, które udało się przez lata znaleźć w Złotoryi prezentowane są w Muzeum Złota. W okresie od 1 maja do 31 października muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. W pozostałych miesiącach od wtorku do soboty. Bilety w cenie 5 i 3,5 złotych.

Ślęża

Góra Ślęża zwana jest także jako Sobótka. Jest częstym miejscem wycieczek mieszkańców nie tylko Wrocławia. Sobótka wznosi się na wysokość 718 m n. p. m. Zgodnie z krążącymi o niej legendami była miejscem, które przyciągało czarownice, diabły i tajemne moce. To pod nią miało znajdować się wejście do piekielnych czeluści. Zostało zasypane w czasie jednej z bitew pomiędzy aniołami i czartami. Diabły do dzisiaj nie mogą odnaleźć wejścia do piekła, mogą się więc na nich natknąć zbłąkani turyści. Tyle mówi legenda, ale zwróćmy uwagę, że wszystkie skały i góry położone są tutaj o rzut kamienieniem od siebie. Może więc nie jest to tylko legenda?

Kościoły w Świdnicy i Jaworze

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze to unikatowe zabytki w skali nie tylko Polski, ale także Europy. Zbudowano je na mocy pokoju westfalskiego, który zakończył trwającą 30 lat wojnę. Po podpisaniu pokoju mieszkający tutaj protestanci stracili wszystkie świątynie. Mogli wybudować trzy nowe, ale miały się one znajdować za murami miasta w odległości nie większej niż zasięg armatnich kul. Protestanci mogli też do ich budowy wykorzystać tylko nietrwałe materiały, na przykład drewno. Musieli też spieszyć się z budową: wszelkie prace należało ukończyć w ciągu 12 miesięcy. Trzecią świątynię wzniesiono w Głogowie. Jest jedyną, która nie dotrwała do czasów współczesnych.