Kraków ma wawelskiego smoka i lajkonika, a Wrocław małe skrzaty, które skryły się w kilkudziesięciu miejscach w obrębie Starego Miasta i spoglądają na nas z okien, latarni i chodników. Wrocławskie krasnale są niewątpliwie jednym z symboli stolicy Dolnego Śląska.

W poszukiwaniu ulubionego krasnala

Rzesze turystów przyjeżdża do Wrocławia właśnie w poszukiwaniu krasnali. Dzięki temu w niecodzienny sposób można poznać miasto i trafić w wiele interesujących miejsc. Wspólne wraz z krasnalami odkrywanie Wrocławia to świetna zabawa, rozwijająca wyobraźnię i pozwalająca na aktywne spędzenie wolnego czasu. Każdy z krasnoludków opowiada historię miejsca, w którym się znajduje. Krasnale są pod opieką Papy Krasnala – ojca założyciela. W ostatnim czasie można spotkać je na każdym kroku. Aby je odnaleźć wystarczy mapka i porcja dobrego humoru.

Krasnale i ich historia

Pierwsza figurka Papy Krasnala pojawiła się w 2001 roku przy ulicy Świdnickiej. Ta niewielka rzeźba jest hołdem dla ruchu Pomarańczowej Alternatywy, działającego we Wrocławiu w latach osiemdziesiątych. Raz w roku, we wrześniu krasnale mają nawet swoje święto- Festiwal Krasnoludków, radosną, kolorową, iście bajkową uroczystość, w której uczestniczą krasnale
i ludzie.

krasnal

Są ich setki, każdy jest inny, wyjątkowy. Ich ciekawe historie wzbudzają sympatię mieszkańców Wrocławia, a u turystów niekryty zachwyt. Krasnale są różnej wielkości i mają imiona : Gąsiorek, Solidarek, Pracz Odrzański, Ślepak, Głuchak, Okulista czy Pożarnik . Jest Papa Krasnal, Ogorzałek i Opiłek, Moczypięta, Życzliwek i wielu innych. Stawiają je instytucje państwowe lub prywatne, a małe rzeźby symbolizują to, czym zajmuje się dana firma lub są pamiątką po ważnym wydarzeniu.

Pracz Odrzański umieszczony został przy moście Piaskowym, Szermierz przy Uniwersytecie Wrocławskim, Rzeźnik przy Starych Jatkach, a dwa Syzyfki przy ulicy Świdnickiej. I właśnie te spośród 300 krasnali są najpopularniejsze i najbardziej kochane przez wrocławian i turystów.

Pożarkom na przykład niestraszny jest ogień. Z gaśniczym wężem i drabiną w pełnej gotowości czekają na wezwanie. Czuwają w okolicy Kościoła Garnizonowego na ul. Św. Elżbiety. Upamiętniają w ten sposób trzy dramatyczne pożary tej budowli.

Ogorzałek i Opiłek natomiast to krasnale, które nie bacząc na zakazy polewają gorzałkę przy
ul. św. Mikołaja.

Krasnale Wodne z kolei zamieszkują fontannę przed Teatrem Lalek na placu Teatralnym. Pogrążony w lekturze Wierzbownik, siedzi na drzewie, obok niego Parasolnik i Zbierający Wodę, a po drugiej stronie skrzat Puszczający Stateczki i Karmiący Ptaki. Aktor i Ogrodnik pozostali nieco z boku.

Przy budynku Filharmonii Wrocławskiej zasiądzie nowy krasnal, imieniem Szomol. Będzie można go odwiedzić już 5 grudnia br. Nowy krasnal jest muzykiem, posiada zaczarowaną batutę i nuty, ponieważ chce wyglądać jak prawdziwy dyrygent.

We Wrocławiu organizowane są wycieczki tropem Krasnali .Tak jak w tym roku w okresie od czerwca do września, w każdy weekend, najmłodsi mieszkańcy miasta wraz z rodzicami mieli okazję poznać sekretne życie wielu skrzatów. Podczas takiej wycieczki rozwiązać można krasnoludkowe zagadki , zobaczyć co jedzą, czym się zajmują i co lubią robić te sympatyczne stworki oraz dowiedzieć dlaczego tak polubiły Wrocław, że aż zapragnęły w nim pozostać na stałe.

Wycieczka śladem Wrocławskich krasnali

Przebywając we Wrocławiu, będziecie mieli okazję spotkania opisywanych powyżej krasnali. Czy spotkacie je wszystkie? Tego nie wiemy, ale wiemy, że potrzeba na to czasu. W związku z tym polecamy nasze apartamenty w centrum Wrocławia. Nocując we Wrocławiu, będziecie mieli szansę na dokładne poznanie poukrywanych krasnali.